Hygienická příprava prádla mimo zdravotnictví
Hygienické čištění a péče o textil má velký význam nejen ve zdravotnictví. Všude tam, kde jsou ložní prádlo nebo ručníky denně k dispozici různým uživatelům, je hygienická nezávadnost atributem kvality a snižuje riziko nákazy virovými nebo bakteriálními infekcemi. Uživatelé často volí kombinaci pracího prostředku a programu, která nedosahuje dostatečně hygienických výsledků. K tomu dochází například zvolením nízké teploty. Ta často postačuje k odstranění viditelných nečistot, ale teprve při teplotě alespoň 60 °C se odstraní i „neviditelné“ nečistoty. Mezi ně patří nežádoucí mikroorganismy, jako jsou viry, bakterie a plísně. Ani použití tekutých pracích prostředků bez přídavku bělidel samo o sobě nevytváří potřebné podmínky pro hygienicky bezvadný výsledek.
Proč je hygienická příprava prádla důležitá?
Ať už ve školce koluje gastrointestinální virus, v rodině se objeví případ covidu-19 nebo v restauraci zakašle nachlazený host do ubrousku: textilní výrobky, které jsou používány střídajícími se osobami, mohou obsahovat patogeny a kontaminanty, které se přenášejí na další osoby - pokud se textil po použití znovu hygienicky nepřipraví. Ve zdravotnictví jsou proto při přípravě prádla podezřelého z infekce vyžadovány dezinfekční postupy praní. Mimo zdravotnictví však lze od používání dezinfekčních pracích programů v běžném životě upustit, a přesto se dosáhne uspokojivých a bezpečných výsledků.
V mnoha odvětvích není specifikováno, jak by hygienická příprava textilií měla vypadat. Uživatelé často v dobrém úmyslu předpokládají, že „hodně pomáhá hodně“. Neuvážené dávkování dezinfekčních a hygienických pracích prostředků však nejen porušuje platnou vyhlášku o nebezpečných látkách (§ 15a, pouze pro určená použití), ale nese s sebou i riziko podráždění pokožky nebo alergie.
Lepších výsledků se dosahuje při vyšších teplotách, což však vede k vyšší spotřebě elektrické energie a delším programům. Pouze kombinace správného pracího prostředku a teploty přizpůsobené danému použití zajistí požadované hygienické výsledky s ohledem na udržitelnost.
Takto připravíte prádlo hygienicky
Příprava prádla je komplexní proces, v němž se pro dosažení hygienického výsledku propojuje několik kroků: začíná již sběrem znečištěného prádla a jeho dodáním do prádelny. Zde je třeba přísně dbát na oddělení znečištěného a připraveného čistého prádla. Pokud je špinavé prádlo vlhké, mělo by se neprodleně vyprat. Tím se zabrání množení mikroorganismů a vzniku nepříjemného zápachu. Další doporučení pro přerušení případného řetězení infekce je nevytřepávat špinavé prádlo a nosit ochranné rukavice.
U provozovatelů mimo zdravotnický sektor obvykle stačí zajistit hygienickou přípravu prádla pomocí správných pracích prostředků a programu. Praní při teplotách nejméně 60 °C v kombinaci s pracími prostředky obsahujícími bělidlo redukuje mikroorganismy. Hygienicky citlivé prádlo, jako je ložní prádlo, utěrky a ručníky, by proto mělo být připraveno odpovídajícím způsobem.
I po vyprání přispívají určitá opatření k vysoké hygienické úrovni připravovaného prádla. Prvním z nich je strojové sušení textilií. Pokud byly mikroorganismy z prádla předem důkladně odstraněny, úplné usušení zabrání jejich opětovnému růstu. Jedním z předpokladů je správné množství náplně – pokud je množství prádla příliš velké, nelze úplné usušení dostatečně zajistit.
Pokud v prádle zůstane zbytková vlhkost, vytváří živnou půdu pro bakterie, viry a plísně a může vést k nepříjemnému zápachu. Na konci procesu sušení je proto třeba prádlo neprodleně vyjmout. Je třeba dbát na to, aby usušené textilie byly uloženy nebo skladovány v dobře větraném prostředí, odděleně od špinavého prádla. Tím se udržuje hygienická čistota prádla.
Pračky Miele řady „SmartBiz“, „Malí obři“ a „Benchmark“ získaly za své hygienické vlastnosti v kombinaci s výrobky ProCare Tex Zlatou virovou pečeť. Kdo by chtěl od samého začátku dosahovat hygienicky bezvadných výsledků, sází na vhodnou kombinaci profesionálních praček, pracích prostředků, sušiček a dokončovacích přístrojů Miele.